zamknij
Informujemy, że na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Modyfikowanie, blokowanie i usuwanie plików cookies możliwe jest przy użyciu przeglądarki internetowej.
Cogito Noster
Zwiększ rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki Wysoki kontrast
Znajdź nas na Facebook’u: Cogito Noster - facebook

O nas

Nasz dom

Nasz tydzień terapeutyczny - każdy dzień zaczynamy od społeczności terapeutycznej. Dzielimy się przeżyciami dnia poprzedniego, podkreślając co nam się udało. Następnie przedstawiony zostaje nam plan zajęć na cały dzień, po czym każdy z nas na tak zwanych „wolnych wnioskach” ma możliwość zgłoszenia swoich uwag.

Przewodniczący społeczności terapeutycznej informuje, kto w danym dniu obchodzi urodziny oraz ustala osobę do dyżuru w naszej kuchni. Informuje nas również o kolegach i koleżankach, którzy przechodzą hospitalizację – wtedy zgodnie wszyscy przystępujemy do składek na drobny prezent, by naszym przyjaciołom uprzyjemnić czas pobytu w szpitalu.


W poniedziałek podczas zajęć w pracowni ceramicznej zdobywamy podstawowe umiejętności pracy w glinie, wykazujemy się kreatywnością i usprawniamy technikę manualną. Nie brakuje także chwili odprężenia na treningu relaksacyjnym oraz gimnastyki umysłu i pełnej koncentracji na treningu umiejętności logicznego myślenia. W tym dniu odbywa się także grupa terapeutyczna dla osób z podwójną diagnozą oraz - raz w miesiącu - grupa wsparcia dla rodzin z elementami psychoedukacji.

Wtorek jest dniem sportu - mając na uwadze dbałość o kondycje fizyczną, chodzimy na halę sportową lub na boisko "Orlik". Podczas prasówki czytamy wiadomości z kraju i ze świata. Trening kreowania wizerunku i zdrowego stylu życia to nowa propozycja zajęć, podczas których możemy usystematyzować swoją wiedzę z zakresu prawidłowego żywienia, pielęgnacji jak i ćwiczeń fizycznych.

W środę w pracowni arteterapii oraz muzykoterapii wyrażamy nasze emocje, wykazujemy się kreatywnością, tworzymy rękodzieła oraz usprawniamy komunikację w grupie. Podczas zajęciach popołudniowych możemy aktywnie spędzić czas na zajęciach aerobiku czy ćwiczeniach w naszej siłowni, zaś na warsztatach kreatywności i artyzmu rozwijamy nasze zainteresowania i pasje artystyczne.

Czwartek rozpoczynamy grupą terapeutyczną z panią doktor psychiatrą, na której omawiamy nasze problemy zdrowotne. Podczas psychoedukacji zgłębiamy naszą wiedzę na temat specyfiki choroby, zasad farmakoterapii oraz poprawnej komunikacji interpersonalnej. Na popołudniowych zajęciach w tym dniu rozwijamy nasze zdolności wokalne na karaoke oraz wykazujemy się kreatywnością i oryginalnym podejściem do wykonywania zadań podczas warsztatów aktywności twórczej.

Ostatniego dnia tygodnia odbywają się zajęcia manualne w pracowni arteterapii, poradnictwo socjalne oraz terapia dźwiękiem mis tybetańskich. Nasz pracowity tydzień kończymy lekturą ulubionej książki, projekcją niebagatelnego filmu czy psychozabawami.

Ponadto, w ciągu całego roku, a zwłaszcza w sezonie letnim, w ramach treningu umiejętności społecznych oraz spędzania czasu wolnego korzystamy z wielu form aktywności społecznej poprzez wyjścia rekreacyjno - kulturalne np. do muzeum, kina, na kręgle, wystawy artystyczne, koncerty edukacyjne, wycieczki integracyjne itp. Organizujemy także turniej piłki siatkowej, turniej bilardowy oraz spotkania rodzinne na terenie naszego ogrodu z występami wokalno - poetyckimi, niejednokrotnie naszego autorstwa.

Szczegółowy plan terapeutyczny dostępny tutaj

W naszym ośrodku funkcjonują specjalistyczne pracownie