zamknij
Informujemy, że na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Modyfikowanie, blokowanie i usuwanie plików cookies możliwe jest przy użyciu przeglądarki internetowej.
Cogito Noster
Zwiększ rozmiar czcionki Zmniejsz rozmiar czcionki Wysoki kontrast
Znajdź nas na Facebook’u: Cogito Noster - facebook

Dla rodzin

Grupa wsparcia dla rodzin

Grupa wsparcia dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi odbywa się w ŚDS Cogito Noster regularnie od 2010 r.
Grupa ma charakter otwarty, a więc w każdym momencie nowa osoba zainteresowana udziałem w spotkaniach grupy wsparcia może do niej dołączyć. W celu umówienia się prosimy wcześniej o kontakt telefoniczny (32 42 11 027, 533 538 803).

Spotkania grupy wsparcia odbywają się w poniedziałek, raz w miesiącu według harmonogramu. Rozpoczynają się o godzinie 16:00.
W pozostałe poniedziałki istnieje możliwość konsultacji indywidualnych po wcześniejszym umówieniu się.

Podczas grupy wsparcia członkowie mają okazję dzielić się swoimi doświadczeniami i wszelkimi emocjami związanymi z byciem bliską osobą dla człowieka chorującego psychicznie. Część spotkań ma charakter psychoedukacyjny (mini wykłady m.in. czym jest dana choroba psychiczna, jakie są objawy zwiastunowe, gdzie szukać pomocy, jak zachować się w poszczególnych sytuacjach, jak wygląda hospitalizacja, informacje o farmakoterapii, informacje prawne, o świadczeniach, o obowiązujących przepisach itp). Dozwolone i miło widziane jest zadawanie pytań, dzielenie się swoimi opiniami, śmiech, złość i łzy…

Podczas spotkań członkowie grupy decydują się na przestrzeganie pewnych zasad. Jedną z nich jest zasada dyskrecji, która polega na tym, by z poszanowaniem dbać o prywatność i przestrzegać tajemnic oraz intymnych zwierzeń pozostałych członków grupy. Jest to istotne, by grupa mogła działać w atmosferze bezpieczeństwa, otwartości
i wzajemnego szacunku.

Grupa wsparcia nie jest grupą terapeutyczną, jednak czasami pewne wątki zreflektowane podczas spotkań mogą stanowić bazę do podjęcia terapii własnej.
Serdecznie zapraszamy Matki, Ojców, Rodzeństwo, Partnerów, Małżonków, Dzieci, Wujostwo, Przyjaciół osób z zaburzeniami psychicznymi do uczestnictwa w grupie wsparcia.